PÜF NOKTALAR

Aslında işin can alıcı kısmı burasıdır.

Siz her ayakta gelecek atı bulabilirsiniz, ancak altılınızı kuramazsanız hepsi boşa gider ve altılıyı yakalayamamış olursunuz.
Öncelikle altılının kalbini bulun, hangi koşu altılının kaderini değiştirir?
Eğer altılının kaderini değiştirecek koşunun ikramiyesi düşükse; o koşuyu tüm türkiye gibi tek atmayın, süpriz bekleyin.
Seyir keyfi yüksek yarışları genellikle birinci ayak ile dördüncü ayağa koyarlar, birinci ayakta olmasının sebebi; altılı ganyanın tevzisini arttırmaktır.
Dördüncü ayağa konulmasının sebebi ise o koşuya kadar ganyan oyunlarınızın yatması halinde, beşli ganyan, dörtlü ganyan veya üçlü ganyan oynamanız için teşviktir.
Kaliteli atların koştuğu programda, ilk ayağa vasat safkanların oluşturduğu bir yarış koyuyorlarsa; sürpriz bitme ihtimali yüksek olur, en kötü ihtimalle plase kazanır, favori çok zor kazanır.
Bir yarış programına çalışırken; öncelikle şansının hiç olmadığını düşündüğünüz isimlerin üstünü kalemle karalayınız… Bu şekilde kafanız karışmaz, git gel yaşamazsınız, daha kararlı olursunuz… Ayrıca çok karışık gibi gördüğünüz program, daha basit gelir gözünüze… Çünkü elediğiniz isimler hâkimiyetinizin altındadır, onlar zaten büyük ihtimalle kazanamayacak, geriye kalanlar arasında çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat bu karalama işlemini yapmanız için iki farklı bülteninizin olması gerekir, birinde karalanmış, diğerinde ise karalanmamış olmalı ki; yarışın gidiş hattından faydalanabilesiniz. Bir atın şansı olmayabilir, ancak yarış içerisindeki rolü size yol gösterecektir…
Altılınızı kurarken, arda arda iki ayağı tek atmaktan çekinin.
Para verecek sisteme göre; tek attığınız koşudan sonraki yarışta süpriz beklemek için çok at yazabilirsiniz.
Ard arda iki ayağı eğer tek atıyorsanız; ikisi de favori olmasın, o zaman bültenlerin verdiği göz boyamacı altılılardan farkı kalmaz, tutsa bile çok az ikramiye verir.
Yapacağınız altılıda, son ayağı kapatmayı düşünüyorsanız; yaptığınız altılıyı kontrol ediniz, eğer iki tane türkiyenin tekini attıysanız ve bunların kazanacağına inanıyorsanız; son ayağa boşuna çok at yazmayınız, ilk dört atın dışına çıkmaz.
Ancak attığınız tekin biri türkiyenin teki, diğeri de tek atılması zor bir isimse; o zaman son ayağı kapatıp süpriz bekleyebilirsiniz.
Eğer bir koşuda favoriyi yıktıysanız, yıktığınız atın jokeyine başka bir ayakta şans tanıyınız.
Çünkü favoriyi getiremeyen jokeyler, ummadığınız yerde yarış kazanabilir.
Ayrıca çok at yazdığınız yerde 1 numaralı safkanları yazmanızı öneririm.
En çok sürpriz yapan numaradıR ve handikap puanı genellikle yüksek olurlar, formsuzda olabilirler, ancak gelme şansları daima vardır.